StoryEditorWIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Eksport tureckich jabłek do Indii. Pod względem konkurencji Polska ma wiele do zaoferowania

04.01.2023., 10:30h

Eksport tureckich jabłek z czasem naprawdę mocno ruszył na rynek Indii. Firma Demir Fresh Fruits zajmuję się wysyłką własnej odmiany jabłek o nazwie DeBa. Co o konkurencji ze strony Polski i innych krajów Europejskich myśli turecki eksporter?

— W porównaniu z ubiegłym rokiem, ten sezon miał dość późny początek pod względem eksportu do Indii, ze względu na obfite lokalne uprawy, które były dostępne. Ale zaczęliśmy wysyłać Red Delicious prawie miesiąc temu i teraz wysyłamy jabłka w pełnym rozkwicie. Sezon jest długi, a najważniejszym czynnikiem w prowadzeniu biznesu jest upewnienie się, że jesteśmy w stanie przetrwać cały sezon — mówi Alpera Kerima, właściciel tureckiego eksportera jabłek Demir Fresh Fruits.

Zwiększona ilość eksportu, dzięki budowaniu świadomości marki

Demir Fresh Fruits zajmuję się eksportem własnej marki jabłek o nazwie DeBa.

Budowanie naszej marki było dla nas kluczowe. Aby upewnić się, że indyjscy importerzy wiedzieli jak najwięcej o marce DeBa, uczestniczyliśmy w każdym Asia Fruit Logistica, z wyjątkiem ostatnich dwóch lat z powodu Covid-19. Inwestujemy zarówno w marketing, jak i reklamę. Ale oczywiście samo to nie wystarczy, jeśli Twoja jakość nie wspiera Twojego przekazu i marki. Na szczęście mamy najlepszą jakość w Turcji, dlatego nasza marka DeBa staje się coraz bardziej popularna z roku na rok i zwiększamy wielkość eksportu o co najmniej dwa do trzech razy — podkreśla Alpera.

Konkurencja ze strony Polski i innych krajów europejskich

Jeżeli mowa o konkurencji, w tej kwestii Polska ma wiele do zaoferowania, szczególnie pod względem ilości towaru.

— W tym roku Polska ma ogromną produkcję. Inne kraje europejskie dążą do jak najszybszego wyczerpania zapasów, aby nie stawić czoła absurdalnym cenom energii w 2023 r. Iran ma niższą produkcję w tym roku i wkrótce ich zapasy się skończą. Spodziewam się ogromnego popytu na tureckie jabłka w marcu, kwietniu i maju — dodaje Kerima.

image
ODMIANY KLUBOWE

Odmiana Jazz - dwukolorowe jabłko zdobywa rynek. Mocna inwestycja w reklamę

Jakość ważniejsza od ceny

Sezon jeszcze się nie kończy i turecki eksporter zdaje sobie sprawę z ilości rzeczy, które trzeba jeszcze zrobić.

— Spodziewam się ogromnego popytu do końca sezonu, ale jakość będzie znacznie ważniejsza niż cena. Zawsze podkreślam indyjskim importerom, aby nie ryzykowali złej jakości, wybierając niższe ceny od niedoświadczonego tureckiego dostawcy. Niewiele tureckich firm zna zasady i standardy rynku indyjskiego, dlatego indyjscy importerzy powinni trzymać się czterech lub pięciu dużych firm, które mają duże doświadczenie na rynku indyjskim.

 

Bernat Patrycja

Źródło: Freshplaza

21. lipiec 2024 12:36