StoryEditorOdpowiedni marketing

Ze świata: Gruszka Xenia – popyt przewyższa podaż

16.11.2022., 11:11h

W porównaniu do odmiany Konferencja, Xenia jest stosunkowo małym graczem na rynku, jednak co roku rozważane są kolejne opcje ekspansji na pozostałe części Europy. Celem jest 1000 hektarów upraw w Europie.

— Każdego roku rozważamy opcje ekspansji Xenii zarówno w Holandii, jak i w pozostałej części Europy. Jak dotąd popyt przewyższa podaż. Tak więc na razie nadal obserwujemy wzrost — zaczyna Bernd Feenstra z firmy Xenia Europe, która koncentruje się na marketingu gruszki Xenia.

— Sztuka polega na tym, aby w wystarczającym stopniu obsługiwać popyt na rynku, ale go nie przekarmiać — zaznacza Bernd.

Odmiana Xenia w dalszym ciągu jest stosunkowo małym graczem w porównaniu do takich odmian jak Konferencja, Abate Fetel czy Doyenné du Comice. Jednak według Feenstra jest to jedna z najszybciej rozwijających się nowych europejskich odmian.

image
Akademia Sadu Nowoczesnego

Jak zarobić więcej na owocach? Jaki pomysł ma Gospodarstwo Dudek – Jabłko, Gruszka czy Pietruszka?

Inflacja i podwyżki cen

Obecnie rosnąca inflacja i podwyżki cen dotykają również stosunkowo nową odmianę. Jednak firma Xenia Europe, widzi duże możliwości sprzedażowe.

— Niestety również zauważamy rosnące koszty. Niemniej jednak jesteśmy ostrożni w rysowaniu bezpośredniego związku między wyższymi kosztami a zmienionymi wydatkami konsumentów. W tej chwili nie ma dużych wolumenów sprzedaży ani zmian w powtarzających się zakupach w supermarketach usługowych i dyskontach, które zaopatrujemy — mówi.— Na szczęście sprzedaż do hurtowników trwa, jest po prostu bardziej nieregularna. Rynek natychmiast reaguje na wydarzenia geopolityczne i nagłe gwałtowne wzrosty kosztów, ale to działa w obie strony. Popyt od czasu do czasu rośnie i spada.

Promocja kluczem do wysokiej sprzedaży

Jak zaznacza Bernd, w supermarketach odbyło się niewiele promocji produktu. Ta potrafi często zwiększyć sprzedaż nawet sześciokrotnie. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że jeżeli sklepy promują inne jabłka czy gruszki po bardzo niskich cenach, droższy produkt ma automatycznie niższą sprzedaż.

Cel to 1000 hektarów w Europie

Gruszki odmiany Xenia uprawiane są aktualnie na 300 hektarach w Holandii. W krajach takich jak Austria, Niemcy i Francja łączna powierzchnia wynosi 200 hektarów. Celem jest rozszerzenie uprawy łącznie do 1000 hektarów. 500 hektarów w Holandii i 500 hektarów w pozostałych krajach europejskich.

Xenia to gruszka, która przede wszystkim ma trafić do młodego odbiorcy. Musi charakteryzować się łatwością spożycia, dobrym smakiem i długim okresem przydatności do spożycia.

— W zeszłym roku mieliśmy kampanię wiosenną, a w tym roku rozszerzamy naszą kampanię marketingową na Niemcy, Austrię, Francję i inne kluczowe rynki północno-zachodniej Europy. Za pomocą humoru zwrócimy uwagę młodych ludzi na gruszkę i porównamy Xenię do innych popularnych owoców. Pokażemy, że ta gruszka to smaczna, zdrowa, lokalna alternatywa dla powiedzmy, bananów, kiwi czy pomarańczy – podsumowuje.

 

 

Bernat Patrycja

opr. na podst polskiesadownictwo za xeniapeer.nl

Fot: envato.elements/poglądowe

13. czerwiec 2024 22:07