StoryEditorPolska na światowym rynku

Greccy plantatorzy gruszek nie obawiają się konkurencji ze strony polskich producentów

13.12.2022., 09:00h

W Grecji borykają się ze 120% wzrostem rachunków za energię, utrudniona jest letnia sprzedaż prosto z sadu, mimo to nie martwi ich fakt, zwiększenia przez Polskę areału uprawy gruszy „Polska sadzi głównie Konferencje”.

W Grecji sezon gruszek wg Parisa Karastergios, który jest koordynatorem eksportera produktów Kastargiou P. Bros S.A., przebiega bez większych problemów.

Dobry sezon dla gruszek odmiany Santa Maria

— W tej chwili zbliżamy się do zakończenia sprzedaży gruszek Santa Maria. To był dobry sezon dla tej odmiany pod względem jakości, z rumianymi, średniej wielkości owocami, głównie wielkości 60/70. Prawie 95% tej odmiany jest przeznaczone na rynki zagraniczne, głównie Izrael, Jordanię i Liban. W tym sezonie, mimo że ilość gruszek II kategorii jest mniejsza w porównaniu z poprzednimi kampaniami, mamy trudności ze sprzedażą tych gruszek, pomimo niskich cen. Popyt w Izraelu był wysoki na większe rozmiary od sierpnia do października, uspokoił się w listopadzie, a teraz znów rośnie. Jeśli chodzi o mniejsze rozmiary, Jordania, która jest naszym głównym rynkiem dla gruszek Coscia i dla mniejszych Santa Maria, rynek był nadpodażą jesienią gruszek z krajów takich jak Syria i Liban, ale na te gruszki popyt również teraz ponownie rośnie. Zaczniemy oferować naszą późną odmianę, Blanquilla, w styczniu, aby nadal oferować naszym klientom wysokiej jakości gruszki. Informacje zwrotne, które otrzymujemy od naszych klientów, są pozytywne, jakość jest naprawdę wysoka, a ogólnie kampania Blanquilla wydaje się obiecująca.

Koszty przechowywania gruszek w komorach chłodniczych

Koszty przechowywania gruszek w komorach chłodniczych stały się bardzo wysokie również w Grecji. Według Karastergiosa nie ma możliwości sprzedaży gruszek prosto z sadu, ponieważ zbierane są latem.

— Koszty energii elektrycznej są w Grecji skandaliczne, mamy do czynienia ze wzrostem rachunków za energię elektryczną nawet o 110-120%, co powoduje, że staramy się sprzedać nasze zapasy tak wcześnie, jak to możliwe. Ponieważ jednak większość naszych gruszek to odmiany letnie, a temperatura podczas zbioru, czyli w połowie sierpnia, jest naprawdę gorąca. Sprzedaż bezpośrednio z sadów jest naprawdę trudna, biorąc pod uwagę, że przed załadunkiem musimy zastosować wstępne chłodzenie.

image
ROZMOWY SZYMONÓW

Czy to był sezon gruszowy? Konkurencja polsko-polska wielokrotnie dała o sobie znać. Rozmowy Szymonów

Zwiększenie areału gruszek przez Polskę nas nie martwi

Karastergois nie uważa, za zagrożenie zwiększenia przez Polskę areału sadów gruszowych, chociażby ze względu na różnice w uprawianych odmianach.

— Jeśli o mnie chodzi, Polska sadzi głównie gruszki konferencyjne, najczęstszą odmianę w Europie Zachodniej. Plantacje te z pewnością wywrą nacisk na rynek, biorąc pod uwagę, że koszty produkcji pozostają niższe niż w krajach takich jak Holandia czy Belgia. Ponieważ jednak nasze rynki preferują gruszki z czystszą, a nie zardzewiałą skórką, jak Santa Maria, D‘Anjou, Bartlett i tym podobne, konkurencja z Polski nie powinna być tak bezpośrednia, ale na pewno ceny we wszystkich krajach europejskich zostaną zepchnięte w dół.

 

Opr. Na podstawie Fresh-Plaza

Bernat Patrycja

Fot: envato.elements

14. czerwiec 2024 17:46