StoryEditorWiadomości ze świata

We Francji prognozy zbiorów gruszek się nie sprawdziły. Prawie 10 tys. ton więcej

07.12.2022., 13:25h

Zeszłoroczna kampania gruszek dla Francji była bardzo trudna. Występujące mrozy, mocno ograniczyły plon. W tym roku wolumen jest znacznie wyższy, niż przewidywano. Czym ten rok różnił się od poprzedniego?

Producenci gruszek z Francji doświadczyli bardzo trudnej, zeszłorocznej kampanii, głównie przez występujące mrozy. Jednak jak wyjaśnia Vincent Guerin z Francuskiego Stowarzyszenia Gruszek Jabłkowych (ANPP), w tym roku potrzebna była korekta przewidywanych plonów w górę. Spodziewano się plonu w wysokości około 137 tys. ton, ostatecznie wynosi od o 10 tys. ton więcej – 147 tys. ton.

Co miało wpływ na poprawę plonu gruszek?

Głównie na poprawę ilości przewidywanego zbioru wpływ miała ilość gruszek letnich. Najbardziej odmiana William.

— Pod względem jakości kalibry są w większości średnie, bez bardzo małych gruszek. Duża ilość słońca tego lata zaowocowała wysoką zawartością cukru, a tym samym bardzo zadowalającą jakością smaku — mówi portalowi Freshplaza Guerin.

Wzrost kosztów produkcji

Podobnie jak inne sektory uprawy, plantatorzy gruszek również dość mocno odczuli wzrost kosztów produkcji.

— Wszystkie sady owocowe są dotknięte wzrostem kosztów energii, co utrudnia porównanie tego roku z latami poprzednimi — dodaje Guerin.

image
Odpowiedni marketing

Ze świata: Gruszka Xenia – popyt przewyższa podaż

Koszy produkcji w górę, jednak siła nabywcza spadła. Na chwilę obecna podaż francuskich gruszek w dalszym ciągu nie jest wystarczająca względem popytu.

— Kampania przebiega bardzo sprawnie. Pod względem cen nie osiągnęliśmy zeszłorocznych rekordów, co wynikało z bardzo małych zbiorów. Ceny są gdzieś pomiędzy tymi z ostatnich 2 sezonów. Jak dotąd popyt jest wystarczający, więc rynek jest w miarę zrównoważony, nawet jeśli musimy uzupełnić naszą francuską ofertę o import — mówi Vincent.

Nowe odmiany gruszek na rynku francuskim

Jeżeli chodzi o produkcję gruszek, niestety Francja ma jeszcze daleką drogę do pokonania w kwestii samowystarczalności.

Czytaj także: Polska zmniejsza import gruszek i zwiększa areał uprawy

— Ponownie obserwujemy zainteresowanie producentów, którzy sadzą nowe odmiany. Widzimy również nowe odmiany gruszek, takie jak Fred lub Q-Tee, które zaczynają zyskiwać na popularności na rynku. Ten dodatkowy element mógłby pomóc w zwiększeniu konsumpcji. Wprowadzanie nowości na półki i poszerzanie istniejącego asortymentu gruszek może rzeczywiście być źródłem dynamizmu i motorem konsumpcji — kończy swoja wypowiedź Vincent.

 

opr. Bernat Patrycja na podst. Fresh plaza

Fot: envato.elements

25. maj 2024 18:22