StoryEditorWIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Mołdawski eksport jabłek objął rynki 30 krajów. Rosja zniknęła z mapy eksportowej

10.01.2023., 13:00h
MKHMKH

W listopadzie 2022 r. Mołdawia wyeksportowała mniej jabłek, głównie ze względu na niewielkie zbiory w tym roku, informuje Iurie Fale, dyrektor generalny Stowarzyszenia Producentów i eksporterów owoców Moldova Fruct – Freshplaza. Z listy krajów, do których Mołdawia eksportowała swoje owoce, zniknęła Rosja.

Rosja zniknęła z mapy eksportowej Mołdawii

Rosyjska inwazja na Ukrainę miała wpływ na mołdawski eksport jabłek. Od początku wojny logistyka do Rosji stała się znacznie trudniejsza, a od sierpnia 2022 roku zostało wprowadzone embargo na mołdawskie owoce, tym samym wycofując je z rosyjskiego rynku. Trzeba zaznaczyć, że wspomniane embargo dotyczy tylko świeżych owoców produkowanych na prawym brzegu Dniestru. Jest to również już trzeci raz od 2006 roku, kiedy to na Mołdawię nałożone zostaje embargo.

W 2021 roku mołdawscy producenci jabłek sprzedali 95% swoich plonów na rynku rosyjskim. Tymczasem jeśli chodzi o dostawy jabłek ze zbiorów 2022 roku – jest to zerowy wolumen. Jak zauważył dyrektor generalny Moldova Fruct, mołdawscy sadownicy musieli szybko znaleźć rozwiązanie dla zaistniałej sytuacji, co faktycznie zrobili. W 2021 roku większość mołdawskich jabłek trafiła do Rosji, a niewielka część do 17 innych krajów. W 2022 roku mołdawscy rolnicy zrealizowali swoją produkcję na 30 rynkach.

image
WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

100 ton mołdawskich jabłek jedzie do Indii. Szukają alternatyw na rynkach wschodnich

- To świetny postęp. W roku 2020/21 wyeksportowaliśmy większy wolumen niż w ubiegłym roku (260 tys. ton w porównaniu do 190 tys. ton), ale w 2022 roku eksport w styczniu-lipcu był wyższy niż w roku poprzednim. Biorąc pod uwagę, jak trudna była sytuacja geopolityczna od końca lutego, możemy śmiało nazwać to sukcesem – zaznaczył Iurie Fale.

Mniejsze plony i większe dostawy do krajów Unii Europejskiej

W tym roku w Mołdawii, zarówno jak w całej Europie odnotowana została susza i małe opady, które spowodowały spadek zbiorów jabłek w kraju. W 2022 roku zebrano 405 tysięcy ton jabłek, w roku poprzednim Mołdawia zebrała 665 tysięcy ton – spadek 40%. Większość sadów w kraju nie jest nawadniana, więc ich plony w dużej mierze zależą od ilości opadów.

Na dzień 1 grudnia 2022 roku w magazynach przechowywanych było około 100 tysięcy ton jabłek, to o 50 tysięcy ton mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

— Nawet jeśli będziemy musieli szukać nowych rynków zbytu, z pewnością sprzedamy te 100 000 ton — powiedział Iurie Fale.

Według niego w 2022 roku Mołdawia dalej sprzedawała 74% swoich jabłek do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, takich jak Kazachstan, Uzbekistan, Białoruś itd. Jednocześnie mołdawscy eksporterzy jabłek zwiększyli swoje dostawy eksportowe do krajów Unii Europejskiej i Bliskiego Wschodu.

 

mkh na podstawie Freshplaza

Fot: envato.elements

25. maj 2024 16:15