StoryEditorWIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Niemiecki rynek z coraz większym udziałem mołdawskich śliwek

12.01.2023., 13:25h

Importerzy owoców w Niemczech systematycznie poszukują coraz to większej ilości mołdawskich producentów śliwek. Jakie odmiany dominują w Republice Mołdawii?

Partnerstwo mołdawskich producentów z niemieckimi importerami śliwek z Republiki Mołdawii spowodowało coraz większy udział w tym rynku, a importerzy poszukują nowych dostawców śliwek z Mołdawii.

Iurie Fale, który jest szefem Moldova Fruit, Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Owoców Mołdawii wspomina pierwsze sprzedane do Niemiec śliwki. Miało to miejsce w 2017 roku.

— W tym czasie wyeksportowano 220 ton śliwek, ale roczna wielkość stale rosła i w 2021 r. przekroczyła 5500 ton — podała w oświadczeniu Agencja Informacji o Rynku Rolnym (AMI) w Niemczech.

W roku 2022 możemy mówić o kolejnych wzrostach w dostawach, nawet pomimo mniejszych zbiorów, które spowodowane były przymrozkami na wiosnę.

image
Wiadomości ze świata

Ze świata: Rynek mrożonych malin w Mołdawii zyskuje na popularności

— Mołdawscy producenci śliwek są dla nas wiarygodnymi partnerami. Obecnie od 30% do 40% naszych importowanych śliwek pochodzi z Republiki Mołdawii. Jesteśmy zadowoleni z jakości towaru i doceniamy, że spełnia on wszystkie nasze wymagania dotyczące terminów dostawy. Mołdawskie morele i winogrona mają swoje miejsce na rynku niemieckim, ale owoce te muszą być reklamowane, aby były znane niemieckiemu konsumentowi — napisał na Facebooku Kurt Halder z OGA/OGV Nordbaden eG.

Pierwsza grupa sadowniczych przedsiębiorstw w Mołdawii otrzymała certyfikaty SMETA

W ostatnich latach coraz więcej producentów z Republiki Mołdowy otrzymuje certyfikaty GLOBALG.A.P. i GRASP za swoje owoce, które spełniają wymagania partnerów w UE. W tym roku po raz pierwszy trzech producentów pomyślnie zakończyło audyt SMETA, byli to producenci sadowniczy S.C. Farm-Prod SRL, Ionex-Trans SRL oraz Beyaz Salkim SRL.

— Aby być konkurencyjnym, mołdawscy producenci ulepszają swoje opakowania i stosują technologie produkcyjne z najwyższą starannością, aby zapewnić jakość owoców — wyjaśnia Kurt Halder. Pomimo mniejszych zbiorów śliwek w tym roku, problemów logistycznych i rosnących kosztów transportu, mołdawscy producenci byli w stanie dotrzymać terminów dostaw i to nie tylko na rynek niemiecki. Sezon mołdawskich śliwek w Niemczech rozpoczyna się w połowie września i trwa do połowy listopada, w zależności od dostępności i jakości.

Jakie są najpopularniejsze odmiany?

— Z powierzchnią upraw około 20 000 hektarów, Republika Mołdawii produkuje rocznie do 100 000 ton śliwek. Kraj produkuje kilkanaście odmian śliwek, najpopularniejsze odmiany na eksport to Stanley, Kabardinka, Chachak lepotika i President. Mołdawskie śliwki będą dostępne od początku lipca do końca listopada – informuje Iurie Fale.

 

 

opr. Bernat Patrycja
na podst. East-fruit
Fot. envato.elements

14. czerwiec 2024 05:57