StoryEditorWiadomości ze świata

Wiśnie z Ukrainy, jaki to był sezon? Jak kształtowały się ceny malin i truskawek?

05.01.2023., 13:25h

Rok 2022 to zdecydowanie niewielka podaż wiśni na rynkach hurtowych w Ukrainie. Główny gracz na rynku –Melitopol, nie miał możliwości sprzedaży przez trwającą okupację. Jednak ceny truskawek wzrosły nawet o 45%.

Podaż wiśni w roku 2022 na rynku ukraińskim charakteryzowała się małą ilością. Główny dostawca owoców znajdował się pod okupacją. Prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw (UPOA) Taras Bashatannik na portalu East Fruit pisze, że jednym z problemów tego sezonu w innych regionach Ukrainy było opóźnione kwitnienie wiśni, przez co sezon na te owoce nałożył się między innymi z truskawkami czy malinami.

W 2022 roku ceny truskawek o 45% wyższe

Sezon 2022 charakteryzował się również wyższymi cenami na truskawki. Biorąc pod uwagę braki w ilości świeżych owoców, cena poszybowała w górę. Taras Bashatannik zaznacza, że cena była średnio wyższa od 40 do nawet 45%.

— Generalnie sezon dla producentów tych owoców, prowadzących gospodarkę na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, nie był zły. Problemy był z tymi, którzy pracowali „z drugiej strony". Rozmawiałem z kolegami, którzy mają plantacje w okupowanych regionach. Zbierali je i sprzedawali. Był w drodze na Krym, być może dalej. Sprzedawali „za grosze” - 20 hrywien za kilogram truskawek. Jest to poniżej lub mniej więcej na poziomie kosztów. Na całej Ukrainie średnia cena truskawek ogrodowych w tym roku wyniosła 50 hrywien za kilogram — mówi Taras Bashtannik.

image
Rynek importowanych mrożonych owoców

Maliny i truskawki mrożone. Jak kształtuję się import tych owoców w 2022 roku?

Zwrócił również uwagę na fakt, że podaż truskawek świeżych była niższa niż zwykle.

— Podaż na rynku świeżych owoców była mniejsza, ponieważ znowu nie było produktów z Południa. Ale popyt był mniejszy. Wielu odeszło. Ponadto siła nabywcza znacznie spadła. Ale było wystarczająco dużo towaru, aby zaspokoić potrzeby świeżego rynku — mówi prezes UPOA.

Jakie przewidywania na kolejny rok?

Jak zaznacza Taras, ceny truskawek w przyszłym roku dalej będą dość wysokie. Wynosić zapewne będą mniej więcej tyle, co w tym sezonie. Maliny powinny cechować się taką samą ceną, może nieco niższą. Prawdopodobnie cena warzyw spadnie.

— I jestem pewien, że w przyszłym roku połowa Ukrainy zostanie obsadzona marchewką i cebulą. W końcu to właśnie te warzywa pobiły własne rekordy cenowe w 2022 roku – mówi Taras Bashtannik.

 

Bernat Patrycja

fot. envato.elements

13. czerwiec 2024 16:19