StoryEditorRYNEK TRUSKAWEK

Ze świata: w Hiszpanii padły rekordowe ceny za truskawki

12.11.2022., 10:00h

W sprzedaży pojawiły się pierwsze truskawki z partii posadzonych w połowie września. Truskawki pochodzą z Huelvy, miasta zlokalizowanego w południowo-zachodniej części Hiszpanii z regionu Andaluzji. Ilość na ten moment jest mocno ograniczona, ze względu na start kampanii, jednak ceny już są rekordowe.

Rekordowe ceny za truskawki

Według portalu agrodiariohuelva.es truskawki sprzedawane są w cenie około 10 euro za kilogram. Jest to rekordowa cena w porównaniu do średnich wartości, jakie utrzymywały się w poprzednich latach.

Ilość towaru to na chwilę obecną małe partie, posadzone w połowie września. Wczesne odmiany truskawek, sadzonych w październiku, będą zbieranie dopiero w okolicach połowy grudnia.

Jak podaje agrodiariohuelva.es, od tego też momentu tempo produkcji będzie rosło, aż do zakończenia zaplanowanej kampanii, do końca maja.

image
Odmiany truskawek

Truskawka na zbiór przyspieszony. Jaką odmianę i sadzonkę wybrać?

Z pewną niepewnością do zaczynającej się kampanii podchodzi Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Truskawek. Jak zaznaczają, jest jeszcze zbyt wcześnie, aby oceniać, jaki wpływ będzie miał ogólny wzrost kosztów produkcji na ostateczną cenę truskawek na rynkach.

Wzrost konkurencji na rynku europejskim

Jedna kwestia jest pewna. Co roku wzrasta konkurencja na rynkach europejskich pomiędzy truskawkami z regionu Andaluzji a tymi pochodzącymi z rynków marokańskich, tureckich czy południowoafrykańskich. 

Owoce produkowane w tych krajach nie spełniają jednak takich samych parametrów dotyczących równowagi środowiskowej, które wymagane są przez producentów z Huelvy, dlatego tez sprzedawane są w niższych cenach dla końcowego odbiorcy. 

 

opr. Bernat Patrycja
Źródło: italiafruit.net
Fot: envato.elements

19. czerwiec 2024 21:27