StoryEditorZwiązek Sadowników RP

Czy Polska stanie się głównym eksporterem jabłek na rynek Jordanii?

02.11.2022., 11:11h

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej prowadzi działania mające na celu zwiększenie sprzedaży polskich jabłek do Jordanii. Czy dzięki temu kierunkowi eksportowemu trafimy również do innych państw tego regionu?

Polska eksportuje do Jordanii 16 tys. ton jabłek

Jordania jako kraj jest bardzo dużym importerem jabłek, sami produkują około 40 tysięcy ton, a drugie tyle importują. Głównymi dostawcami na ten moment są między innymi Włochy, Stany Zjednoczone oraz Polska. W roku poprzednim eksport z Polski do Jordanii wyniósł około 16 tysięcy ton, co dało nam drugie miejsce jako zewnętrznemu dostawcy.

image
Sprzedawać czy przechowywać?

Czy w pierwszym kwartale 2023 zobaczymy wyższe ceny jabłek?

Jak czytamy na stronie Polskiego Związku Sadowników – mamy ambicje, aby w tym i w kolejnych sezonach stać się głównym eksporterem na ten rozwijający się rynek.

Taki obrót spraw dałby również nadzieję, na rozwinięcie innych kierunków sprzedaży za pośrednictwem firm na tzw. reeksport do państw z tego regionu.

W tym celu Związek Sadowników RP prowadzi rozmowy m.in. z Jordańskim Związkiem Importerów i Eksporterów Owoców oraz tamtejszymi władzami, w celu usprawnienie wydawania pozwoleń oraz możliwości wydłużenia czasu, w którym Jordania pozwala na import jabłek czy innych owoców. W roku 2022 termin ten przypadł dopiero na 15 października.

 

Opr. Bernat Patrycja na podstawie polskiesadownictwo.pl

fot. envato.elements

14. czerwiec 2024 18:34