StoryEditorPERSPEKTYWY NA NOWY SEZON

Jakie są prognozy dla rynku jabłek na rok 2023? Czy eksport do Egiptu w końcu ruszy?

02.01.2023., 12:42h

Czym charakteryzował się sezon zbiorów jabłek 2022? Który sektor zyskał na znaczeniu gospodarczym? Jak kształtują się możliwości eksportowe polskich owoców na sezon 2022/2023?

W listopadzie 2022 roku ukazał się raport Agro Nawigator, w którym USDA wskazuję na spadek w światowej produkcji jabłek w sezonie 2022/2023 o 4,7%. Główną przyczyną są obniżone o blisko o 11% plony jabłek w Chinach, które odpowiadają za ponad połowę globalnej produkcji. W Polsce natomiast, według szacunków GUS, zbiory jabłek w roku 2022 wyniosły ponad 4,2 miliona ton i wykazały się wzrostem o 5% w relacji rok do roku. Dodatkowo wysoką dynamiką wzrostu, charakteryzowała się produkcja gruszek, gdzie odnotowano zbiory o 17% większe w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Większe znaczenie sektora przetwórczego?

W poprzednim 2022 roku mieliśmy do czynienia ze znacznie mniejszymi możliwościami eksportowymi polskich jabłek. Dodatkowo odczuliśmy wzrost kosztów produkcji tych owoców, a wskutek kosztów ponoszonych w przechowalnictwie, na znaczeniu zyskało przetwórstwo. Według danych GUS produkcja soku jabłkowego w okresie od września 2022 do listopada 2022, czyli w czasie, gdzie wytwarza się praktycznie połowę rocznej produkcji soków, wzrosła o blisko 18%.

Co z eksportem polskich jabłek w roku 2023?

Sezon 2022/2023 to również pogorszenie się możliwości sprzedażowych/eksportowych polskich jabłek do Europy Wschodniej. Dodatkowo nie ma najlepszych perspektyw na trafienie na rynki pozaeuropejskie.

Jak podaje USDA, eksport do Egiptu ma odnotować spadek o około 28% w relacji rok do roku, w tym w samej Polsce w pierwszych miesiącach bieżącego sezonu, w miesiącach wrzesień-październik, eksport jabłek w tym kierunku obniżył się o 26%.

image
Na jakie rynki trafią polskie jabłka?

Wietnam, Bangladesz, Malezja i Indie – to nowe rynki zbytu na polskie jabłka?

Zwiększona produkcja soków ma przełożyć się na wzrost sprzedaży za granicę. Głównym czynnikiem wspierającym polski koncentrat soku jabłkowego jest spadek aktywności na rynku Chińskim. Według danych USDA w pierwszych miesiącach sezonu 2022/2023 spadek dostaw chińskiego soku na rynek amerykański, wynosi około 40% w relacji rok do roku.

Wzrost cen jabłek deserowych?

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeciętna cena skupu jabłek deserowych w trzech pierwszych tygodniach grudnia 2022 była wyższa o 36%, porównując do roku 2021. W przetwórstwie natomiast ceny odnotowały spadek. W tym sezonie do czynienia będziemy mieć również z mniejszymi zapasami jabłek w kolejnych miesiącach 2023 roku. Między innymi przez wspomniane wcześniej wysokie koszty przechowywania. Bardzo możliwe jest, iż będzie to miało wpływ na wzrost ceny jabłek.

 

Bernat Patrycja

Źróło: AgroNawigator

Fot: envato.elements

19. czerwiec 2024 19:49