StoryEditorBezzasadny spadek cen

Duży spadek cen skupu jabłek. Czy eksport koncentratu jabłkowego to zmieni?

10.10.2022., 10:39h
Ceny jabłek przemysłowych spadają z dnia na dzień. Jak pisze Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP – Znane od lat „uzasadnienia” zaniżenia cen skupu przez przetwórców są bezzasadne. Czy szansą jest polski koncentrat?

Ceny jabłek w skupach podlegają systematycznym obniżkom. Nie jest to jednak uzasadnione ani faktem, że jest to środek sezonu zbiorów, ani raptownym wysypem jabłek i wyższymi plonami. Jak pisze Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP – Znane od lat „uzasadnienia” zaniżenia cen skupu przez przetwórców są bezzasadne.

Czy ceny jabłek w skupie powinny być aż tak niskie?

Na poparcie swojej tezy Maliszewski podaje kilka faktów:

  • Brak dostatecznej liczby pracowników do zbioru wpływa na niską podaż jabłek przemysłowych.
  • Niski urodzaj w Chinach i innych krajach wpływa również na podaż jabłek w krajach konkurencyjnych dla Polski.
  • Na rynku amerykańskim stworzyła się dla polskiego koncentratu jabłkowego szansa, głównie przez trwający konflikt pomiędzy USA a Chinami.
  • Rosnące koszty transportu ograniczają wejście na rynek europejski jabłkom i koncentratowi z innych krajów, również z Ukrainy.
  • Obecny kurs złotego do dolara oraz euro, poprawia opłacalność eksportu z Polski.
  • Koncentrat jabłkowy aktualnie sprzedaje się świetnie i osiąga bardzo dobre ceny.
  • Zakłady przetwórcze, na chwilę obecną nie mają ograniczeń, jeżeli chodzi o dostęp do energii elektrycznej i gazu.

Przetwórcy twierdzą, że są w stanie przerobić wszystkie jabłka i jednocześnie zapowiadają kolejny spadek cen skupu owoców

Wszystko to składa się tak naprawdę na korzystną sytuację dla rynku jabłek. Skąd w takim razie taki spadek cen skupu?

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, jedyne wytłumaczenie, jakie przychodzi w tej sytuacji to chęć osiągnięcia zysku. Oczywiście jest to normalne w świecie biznesu, ale w tym przypadku łapczywość jest wręcz niemoralna, podkreśla szef Związku Sadowników.

Czytaj także: Rozmowy MRiRW z przetwórniami jabłek – co z nich wynikło?

Podczas spotkania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jeden z przedstawicieli przetwórców powiedział, że w tym sezonie są w stanie przerobić i korzystnie sprzedać wszystkie jabłka, których sadownicy nie będą w stanie zagospodarować jako owoców deserowych. Nikt z obecnych temu nie zaprzeczył.

W obecności Henryka Kowalczyka, wicepremiera jeden z przedstawicieli branży powiedział również, że kolejne obniżki nie są wykluczone. Część przetwórców tłumaczy to okresowo zwiększoną podażą jabłek. 

Tak też się stało. Kilka dni później odnotowaliśmy spadki cen jabłek. Najpierw w zakładach przetwórczych, następnie dołączyły do nich punkty skupu.

Związek apeluje do sadowników o wstrzymanie się ze sprzedażą owoców

Zdaniem Maliszewskiego, obniżenie cen skupu jabłek ułatwiają także sami sadownicy. Związek wielokrotnie apelował do producentów jabłek o przyłączenie się do wstrzymania dostaw do przetwórców i punktów skupu. Jednak na widok niższych cen sadownicy wpadli w panikę i wypuścili na rynek jeszcze większą partię owoców, co tylko nakręca spiralę niskich cen.

To, co trzeba zrozumieć to fakt, że owszem sytuacja na rynku jabłek deserowych jest trudna, ale dla przemysłu sytuacja jest tak naprawdę korzystna. Jak piszę Maliszewski - Nie ma bowiem żadnych podstaw do tego, aby w tym sezonie w taki skandaliczny sposób zaniżać cenę zakupu surowca.

Najniższe oferty w zeszłym tygodniu na jabłka przemysłowe to wartość około 0,30 groszy za kilogram. Na dzień 10.10.2020 cena przemysłu kształtuje się od 0,30 do 0,34 zł/kg. Jak podaje Fresh-market w tym roku udział produkcji ogółem, jabłek, które trafić mają na przemysł, będzie bił rekordy. W zeszłym roku przypomnijmy, że mimo lepszej sytuacji ceny ostatecznie spadły do 0,20 zł/kg z tą różnicą, że wtedy te ładniejsze jabłka trafiały do komór chłodniczych, teraz trafiają na przemysł.

Ceny jabłek w skupach

image

Średnia dzienna cena jabłka w skupie

FOTO: pwr.agro

 

Źródło: pwr.agro/polskiesadownictwo/oficjalne ceny z rynków hurtowych 

Fot: enavto.elements

21. lipiec 2024 18:06