StoryEditorZDOBYWAMY KOLEJNY RYNEK?

Na rynku azjatyckim rośnie popyt na polskie jabłka. Która odmiana cieszy się największym zainteresowaniem?

21.12.2022., 12:06h

Anurid Ramesh, dyrektor polskiego eksportera jabłek LVMG Grupa Sp. z o.o. zaznacza, że ten rok to dużo szybsze i większe dostawy jabłek do krajów azjatyckich. Jak ocenia sytuację transportową? Która odmiana cieszy się największym zainteresowaniem?

Polski eksporter owoców LVMG Grupa Sp. z o.o. jest kluczowym graczem, jeżeli chodzi o eksport świeżych owoców na rynki azjatyckie, zwłaszcza do Indii i na Daleki Wschód. Asortyment obejmuje świeże jabłka różnych odmian, jagody, maliny, jeżyny, aronie oraz owoce pestkowe takie jak śliwki czy wiśnie, oraz świeże kiwi.

W tym roku wysyłka polskich jabłek rozpoczęła się znacznie szybciej niż w latach poprzednich. Nie oznacza to jednak, że jabłek na eksport zabraknie - podaje portal EastFruit w odniesieniu do FreshPlaza.

— Od czasów zbiorów, wyeksportowaliśmy więcej owoców niż w poprzednim roku, między innymi dzięki większym zbiorom oraz rosnącemu popytowi na nasze odmiany na globalnym rynku eksportowym — powiedział Ramesh.

Transport morski, a wysokiej jakości owoce

Według Anurida Ramesh, sytuacja związana z globalnym transportem morskim z kontenerami jest aktualnie w lepszej kondycji niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z początkiem sezonu firma skupowała dobre jakościowo owoce bezpośrednio z sadów, aby następnie przechowywać je w odpowiednich warunkach. LVMG posiada stabilne wolumenu towaru, tak aby na pewno sprostać zapotrzebowaniom klientów na owoce wysokiej jakości.

Rośnie popyt na polskie jabłka

Popyt na polskie owoce, takie jak jabłka jest dość duży na rynku azjatyckim, ale według Ramesha popyt w Egipcie mocno spowolnił, jak wiadomo głównie przez obecną politykę płatniczą. Nie ulega wątpliwościom fakt, ze wysokie koszty przechowywania mają ogromny wpływ na ceny owoców i przyczyniają się do kolejnych podwyżek. Dlatego decyzja rządu o zamrożeniu taryfy to lekka ulga.

image
Produkcja i spożycie na świecie

O ile spadnie produkcja jabłek, nektaryn czy brzoskwiń w Unii Europejskiej?

— Patrząc na najpopularniejsze odmiany, że jest popyt za odmianą Royal Gala. To samo tyczy się Red Delicious, Golden Delicious oraz Red Jonaprince — mówi Ramesh.

 

opr. Bernat Patrycja

East-Fruit

25. maj 2024 18:26