StoryEditorBranża spożywcza apeluje

Ostra krytyka spłynęła na senatorów ze strony branży spożywczej

02.11.2022., 10:38h
WKWK

Branża spożywcza przygotowała i przesłała do senatorów, projekt poprawki do ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej. Firmy twierdzą, że czekają nas kolejne podwyżki cen żywności.

Branża spożywcza przygotowała i przesłała do senatorów, projekt poprawki do ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku z uprzejmą prośbą o jej zgłoszenie i wyrażenia poparcia dla objęcia przepisami ustawy dużych firm sektora przetwórstwa żywności.

Brak wsparcia będzie oznaczał nie tylko kolejny silny impuls inflacyjny ale również możliwość wstrzymania produkcji przez duże firmy

Duże firmy odpowiadają za ponad 60% całej produkcji żywności w Polsce i mają 70% udział w eksporcie żywności. Brak wsparcia będzie oznaczał nie tylko kolejny silny impuls inflacyjny ale również możliwość wstrzymania produkcji przez duże firmy, co uderzy zarówno w rolników jak i polskiego konsumenta. Brak wsparcia oznacza również znaczące osłabienie konkurencyjności polskiego eksportu żywności  - napisano w apelu podpisanym m.in. przez Polską Federację Producentów Żywności, Polską Izbę Mleka, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Związek Polskie Mięso, Krajową Radę Drobiarstwa oraz Związek Polskich Przetwórców Mleka.

image
Sprzedawać czy przechowywać?

Czy w pierwszym kwartale 2023 zobaczymy wyższe ceny jabłek?

Stosowną poprawkę złożył senator Jacek Bury. Proponował w niej objęciem preferencjami przedsiębiorców których przedmiot przeważającej działalności został ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w dziale 10 oraz w klasie 11.07.Z, a więc producentów żywności i napojów. Niestety poprawka nie znalazła uznania większości senackiej.  

Poprawka przepadła ponieważ senatorowie Platformy Obywatelskiej uznali, że gwarantowana cena prądu powinna przysługiwać tylko sektorowi MSP oraz rolnikom indywidualnym, ale już bez dużych firm produkujących żywność.

„Gratuluję” straty ostatniej szansy na ograniczenie gwałtownego wzrostu inflacji cen żywności

Sprawę skomentowali szefowie największych organizacji branżowych. – „Gratuluję” straty ostatniej szansy na ograniczenie gwałtownego wzrostu inflacji cen żywności – napisał na Twitterze Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Jeszcze ostrzej wypowiedziała się Agnieszka Maliszewska. - Bezmiar głupoty polityków wykończy polskie firmy przetwórcze – napisała szefowa Polskiej Izby Mleka

I wreszcie Dariusz Goszczyński, którego zdaniem pominięcie dużych firm spożywczych w ustanowieniu preferencyjnej stawki za energię elektryczną to jest igranie z ogniem.

Co zawiera ustawa?

Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku wprowadza mechanizm maksymalnych cen energii, który ma chronić uprawnionych odbiorców przed drastycznym wzrostem cen prądu. Senat wprowadził do rządowego projektu zmiany polegające na rozszerzeniem kręgu uprawnionych do skorzystania z maksymalnych cen prądu m.in. o:

  • prywatną służbę zdrowia,
  • przewoźników kolejowych,
  • lotniska samorządowe,
  • banki żywności
  • instytucje samorządowe opiekujące się uchodźcami z Ukrainy.

wk

fot. envato.elements

22. maj 2024 11:38