StoryEditorDopłaty do producentów

Wsparcie finansowe dla producentów zużywających największe ilości gazu i energii elektrycznej

22.09.2022., 08:30h
Bartek CzekałaBartek Czekała

Wsparcie finansowe skierowane ma być do przedsiębiorców, którzy zużywają największe ilości gazu czy energii elektrycznej, a dalsze prowadzenie działalności zagrożone jest przez dynamiczny wzrost kosztów. Do końca roku do przedsiębiorców ma trafić aż 5 mld złotych. Jakie będą zasady udzielania pomocy?

Tym razem wsparcie ma trafić miedzy innymi do producentów nawozów. Czy dzięki temu ich ceny spadną?

Trwa kryzys na krajowym rynku nawozów. Ich ceny nadal są wysokie i są także problemy z ich dostępnością. Rząd zapowiadał wsparcie dla rynku nawozów i teraz wreszcie Rada Ministrów zatwierdziła projekt rozporządzenia. Tym razem to nie rolnicy otrzymają dopłaty do zakupionego nawozu, ale producenci nawozów otrzymają dopłaty do ich produkcji. Czy to oznacza niższe ceny nawozów w sprzedaży detalicznej dla rolników?

Wsparcie dla krajowych producentów, którzy zużywają największe ilości gazu i energii elektrycznej do produkcji

Premier Mateusz Morawiecki polecił blisko miesiąc temu wiceministrom: Jackowi Sasinowi i Henrykowi Kowalczykowi przygotowanie rozwiązań dla wsparcia rynku nawozów sztucznych w Polsce, ponieważ w wyniku ciągłych podwyżek i ograniczania produkcji rolnicy zmuszeni są ponosić coraz wyższe koszty na ich zakupu. Jedną z propozycji rządowej pomocy jest wsparcie dla krajowych producentów, którzy zużywają największe ilości gazu i energii elektrycznej do produkcji. Na to wsparcie załapią się więc m. in. producenci nawozów sztucznych.

Projekt rządowej ustawy - do końca roku do przedsiębiorców ma trafić 5 mld zł

Na posiedzeniu w dniu 20.09.2022 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra rozwoju i technologii projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024. W ramach tej ustawy rząd będzie chciał udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024. Projekt ustawy określa zasady udzielania takiej pomocy. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów. Na ten cel do przedsiębiorców do końca tego roku ma trafić ponad 5 mld zł.

Według danych Towarowej Giełdy Energii średnia cena gazu ziemnego w sierpniu 2022 r. wyniosła 1104,63 zł/MWh i była o 420% wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1390,76 zł/MWh, czyli o 263% więcej niż rok wcześniej. To dwa główne powody uruchamiania rządowego wsparcia dla sektora produkcyjnego.

Wsparcie dla firm, których działalność jest zagrożona przez dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia działalności

Zgodnie z zapisami ustawy Rada Ministrów będzie mogła przyjmować programy rządowe dotyczące udzielania takiej pomocy przedsiębiorcom. Za realizację programów będzie odpowiadał minister rozwoju i technologii. Wsparcie to ma być przeznaczone dla firm, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności. W intencji pomysłodawców projektu pomoc ma przede wszystkim służyć zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Wsparcie ma być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

W latach 2022-2024 na realizację programów pomocowych rząd chce przeznaczyć 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. w ramach wsparcia przewidziano ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł.

 

 

oprac. na podstawie bcz dla Top Agrar Polska

Źródło: gpv.pl

Fot. Envato Elements

 

 

14. czerwiec 2024 23:44