StoryEditorMateriał promocyjny

Zbieranie owoców. Jakie wolne miejsca pracy są dostępne na rynku Polski i krajów sąsiednich?

13.12.2022., 14:29h
Artykuł PartneraArtykuł Partnera

Od mniej więcej połowy maja do końca września rozpoczyna się zbiór owoców w Polsce i innych krajach europejskich. W ostatnich latach rolnictwo polskiej gospodarki potrzebuje pracowników, zwłaszcza w okresie zbioru owoców.

Często myślimy o pracy sezonowej jako o pracy letniej. Rzeczywiście, w tym okresie jest wiele wolnych miejsc dla uczniów lub studentów zarówno w Polsce, jak iw innych krajach europejskich. Ale na pracę tymczasową możesz liczyć nawet po zakończeniu sezonu letniego. Właśnie wtedy rozpoczyna się jesienny sezon zbiorów.

Na internetowych stronach wyszukiwania ofert pracy,  np. Jooble łatwo jest znaleźć ogromną liczbę wolnych miejsc pracy sezonowej, z których większość to zbiór owoców. Można tam znaleźć pracę zarówno w Polsce, jak iw innych krajach europejskich. A w dzisiejszym artykule porozmawiamy o rodzajach takiej pracy, o jej zaletach i wadach.

Kiedy możesz pracować

W okresie zbiorów owoców i warzyw pracodawcy chcą zatrudnić jak najwięcej osób w krótkim czasie. Okno czasowe na takie czynności związane ze zbieraniem owoców lub warzyw zaczyna się zwykle pod koniec kwietnia i kończy w połowie października (maksymalnie na początku listopada). Wiele zależy od kraju, regionu i ogólnie warunków pogodowych. W cieplejszych krajach taka praca może odbywać się od początku wiosny do końca jesieni, czasem nawet przez cały rok (jeśli owoce lub jagody są uprawiane w szklarniach).

Przed rozpoczęciem sezonu i na jego koniec pracownicy są również potrzebni przy pracach związanych z kształtowaniem krajobrazu, selekcją warzyw czy dystrybucją nawozów.

Pracodawcy poszukują chętnych do zbierania owoców zimą, chcąc wcześniej zabezpieczyć pełną kadrę pracowników. Jeśli szukasz takiej pracy, to portale z ogłoszeniami powinny zacząć przeglądać już w połowie stycznia.

Jak wygląda praca

Przez cały rok duża liczba pracowników podróżuje do Europy w celu podjęcia pracy sezonowej. Szczyt pracy przypada właśnie na lato, kiedy wielu studentów ma wakacje, a osoby pracujące wyjeżdżają na wakacje za granicę, aby zarobić. Zbiory za granicą zwykle rozpoczynają się pod koniec maja i trwają do września. Dzięki temu okresowi pracownicy mogą w krótkim czasie zarobić dodatkowe pieniądze. Oznacza to, że możesz pracować nawet miesiąc.

W okresie żniw za granicą można zbierać:

 • Truskawki;
 • Borówki;
 • Wiśnie;
 • Maliny;
 • Jabłka;
 • Szparagi;
 • Ogórki;
 • Pomidory.

Praca sezonowa wcale nie jest łatwa. Wymaga znacznego wysiłku fizycznego. Pracownicy muszą być zdrowi i zdolni do wydajnej pracy, aby umiejętnie wykonywać wszystkie obowiązki. Czasami trzeba pracować w szczególnych warunkach: w ekstremalnym upale, lub podczas deszczu. Jednak płatność za taką pracę zwykle następuje nie za godzinę, ale za akord. Im więcej pracownik zbiera jagód, tym wyższa pensja. Ponadto każdy owoc lub  jagoda ma swoją własną stawkę za kilogram.

Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość podróżowania w grupach (jak wspomniano powyżej, zatrudnianych jest wiele osób jednocześnie).

Aby przyciągnąć pracowników, pracodawcy często oferują różnego rodzaju usługi dodatkowe. Są one szczególnie interesujące dla Ukraińców (głównie tych, którzy wyjeżdżają do pracy), gdyż taką „premią” mogą okazać się darmowe mieszkania i wyżywienie.

Jak wygląda sytuacja w innych krajach?

W sąsiednich krajach pracownicy są również stale potrzebni do sezonowego zbioru owoców. Zarobki będą tam wyższe niż w Polsce, ale różnorodność zawodów może być mniejsza.

Niemcy

Tutaj najbardziej potrzebni są zbieracze jabłek i grzybów. Oczywiście tutaj można znaleźć również wolne miejsca na zbiór innych rodzajów owoców i warzyw.

Holandia

W kraju tym bardzo rozwinięta jest uprawa owoców, jagód i kwiatów w szklarniach. Dlatego pracę można tam znaleźć niemal przez cały rok. Jeśli nie jest to zbieranie plonów, to zawsze można znaleźć pracę związaną z pielęgnacją kwiatów.

Francja

Z kolei Francja potrzebuje zbieraczy winogron, jabłek i gruszek.

Belgia

W Belgii zbieracze owoców nie są szczególnie potrzebni, ale zbieracze warzyw są zawsze poszukiwani. W kolekcji papryki, pomidorów i grzybów łatwo znaleźć wolne miejsca. Jednak w porównaniu z innymi krajami Belgia nie jest zbyt popularna wśród pracowników wyjeżdżających za granicę.

Jak szukać pracy tymczasowej za granicą

Radzimy przeglądać oferty pracy na zaufanych stronach internetowych.. Najważniejsze, aby uchronić się przed oszustami i zabezpieczyć się przed oszustwem, powinieneś:

 • Sprawdzić dane kontaktowe firmy;
 • Sprawdzić NIP;
 • Nie pracować bez podpisanej umowy;
 • Przeczytać dokładnie umowę przed jej podpisaniem;
 • Sprawdzić co decyduje o wielkości proponowanej stawki.

Czy każdy może pracować przy zbiorze owoców

Każdy ogrodnik czy plantator stawia tylko jeden warunek: chęć do pracy. To nie przypadek, że na takich stanowiskach jest ogromna rotacja personelu, bo nie każdy nadąża za tempem albo po kilku dniach przekonuje się, jak trudno jest zbierać owoce z drzew przez 10 i więcej godzin.

Oczywiście trzeba być zdrowym, nie bać się ubrudzić i nie narzekać na upał czy zimno. Zbierając owoce można dobrze zarobić, ale tylko pod warunkiem, że jest się zdyscyplinowanym pracownikiem. To nie jest praca dla osób, które spędzają 4 z 8 godzin dziennie na Facebooku.

20. lipiec 2024 15:22