StoryEditorMateriał promocyjny

Zadłużone gospodarstwo rolne – co zrobić?

06.12.2022., 13:17h
Artykuł PartneraArtykuł Partnera

Rolnicy uważani są za jedną z najbardziej zadłużonych grup zawodowych w Polsce. W niektórych przypadkach zadłużenie może okazać się na tyle duże, że pojawiają się problemy z jego spłatą. Sprawdź, czy restrukturyzacja gospodarstwa rolnego może być skutecznym rozwiązaniem kłopotów ze spłatą zobowiązań finansowych.

Rolnicy uważani są za jedną z najbardziej zadłużonych grup zawodowych w Polsce. W niektórych przypadkach zadłużenie może okazać się na tyle duże, że pojawiają się problemy z jego spłatą. Sprawdź, czy restrukturyzacja gospodarstwa rolnego może być skutecznym rozwiązaniem kłopotów ze spłatą zobowiązań finansowych.

Zadłużone gospodarstwo rolne i inne problemy rolników

Nie da się ukryć, że prowadzenie gospodarstwa rolnego – nawet jeśli jest ono niewielkie – jest sporym wyzwaniem. Wśród największych problemów, z jakimi muszą zmagać się rolnicy, wymienić należy przede wszystkim zmienność warunków atmosferycznych i brak pewności co do plonów, niskie ceny skupu, konieczność konkurowania z wieloma innymi podmiotami, a także sytuację gospodarczą. Prawdą jest, że obecnie sytuacja rolników jest bardzo trudna, z uwagi na wspomniane niezbyt wysokie ceny skupu, a także na wysokie ceny surowców, maszyn czy nawet ceny paliw. Wszystko to sprawia, że niejednokrotnie rolnicy muszą decydować się na korzystanie z kredytów czy innych form finansowania – pomimo tego, że nie mają pewności, czy uda się je spłacić. W wielu przypadkach wystarczy bowiem jeden trudny sezon – na przykład susza i niewielkie zbiory, aby problemy ze spłatą zadłużenia gospodarstwa rolnego stały się realne.

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego może być dobrym rozwiązaniem

Obecnie wielu rolników, którzy mają kłopoty ze spłatą swoich długów, decyduje się na restrukturyzację. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne, a jednocześnie może ochronić gospodarstwo rolne przed bankructwem. Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego  jest rozwiązaniem, z którego skorzystać mogą osoby prowadzące działalność rolniczą. Pozwala ono między innymi na ochronę majątku przed egzekucją komorniczą, a także na redukcję zobowiązań czy na stworzenie planu spłaty, który będzie korzystny dla rolnika.

Obecnie rolnicy mogą skorzystać między innymi z tzw. uproszczonej restrukturyzacji, która trwa krócej niż inna forma restrukturyzacji. W każdym przypadku konieczna jest jednak konsultacja z doradcą restrukturyzacyjnym, który dokładnie przeanalizuje sytuację finansową gospodarstwa rolnego i oceni, jaka forma restrukturyzacji będzie korzystna w danym przypadku.

Chcesz wiedzieć więcej o restrukturyzacji gospodarstwa rolnego? Zajrzyj tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-gospodarstwa-rolnego

Zadłużone gospodarstwo rolne – warto skorzystać z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego.

Kłopoty ze spłatą zobowiązań finansowych dotyczą obecnie coraz więcej osób, w tym także rolników. Nic w tym dziwnego – prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z wieloma wyzwaniami, a koszty stale rosną. Nie pomaga inflacja czy trudna sytuacja gospodarcza w Polsce, a kredyty dla wielu rolników są jedynym sposobem na to, aby dalej prowadzić gospodarstwo. W sytuacji, gdy zadłużenie rośnie, warto zdecydować się na restrukturyzację gospodarstwa rolnego. To jeden z najlepszych sposobów na wyjście z długów. Oczywiście nie należy rezygnować z pomocy doświadczonego w zakresie restrukturyzacji prawnika. Dzięki niemu całe postępowanie może przebiec bardzo sprawnie, a ostateczny rezultat z pewnością będzie zadowalający dla rolnika.

Więcej na temat restrukturyzacji gospodarstwa rolnego przeczytasz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/

20. czerwiec 2024 21:29