StoryEditor

Najpierw jabłka teraz maliny. Robot do owoców miękkich

09.06.2022., 12:08h

W Wielkiej Brytanii opracowano autonomiczny kombajn, który już w tym sezonie zbierał maliny.

Maliny, które znajdują się w niektórych supermarketach na terenie Wielkiej Brytanii, zostały zebrane przez autonomicznego robota.

Dwa roboty opracowane przez Fieldwork Robotics, firmę z University of Plymouth, zbierają jagody przez całą dobę w tunelach foliowych na polu w pobliżu Odemira w południowo-zachodniej Portugalii.
Farma jest prowadzona przez Summer Berry Company, która ma siedzibę w pobliżu Chichester w West Sussex i jest przodującym dostawcą do brytyjskich supermarketów, w tym M & S, Ocado, Tesco, Sainsbury‘s i Waitrose.

Niedobór rąk do pracy, zastąpiony robotem

Roboty są wykorzystywane w związku z niedoborem pracowników sezonowych w całej Europie. Rząd Wielkiej Brytanii powiedział w grudniu, że wyda w tym roku 30 000 sześciomiesięcznych wiz pracowniczych dla całej branży ogrodniczej, w tym kwiatów - tyle samo, co w 2021 r. - ale organizacja handlowa British Summer Fruits chce dodatkowych 10 000.

Cztery ramiona do zbiory najdelikatniejszych owoców

Roboty, których opracowanie kosztowało 2 miliony funtów, mają 1,8 metra (5 stóp 11 cali) wysokości, a każdy z nich jest wyposażony w cztery plastikowe ramiona, które jednocześnie zbierają maliny - jedne z najtrudniejszych owoców do zebrania, ponieważ są bardziej miękkie niż inne jagody i rosną na krzakach na różnych wysokościach.

Kiedy trzy lata temu pierwszy prototyp robota został przetestowany w Wielkiej Brytanii, miał jedno ramię do zbioru, które ostrożnie zbliżyło się do owocu i zajęło całą minutę, aby zebrać i złożyć jagodę w odpowiednie miejsce. Od tego czasu technologia czujników i chwytaki zostały całkowicie przeprojektowane, aby skrócić czas zbioru.

- Robimy realne postępy w rozwoju naszych robotów do zbioru - powiedział Rui Andres, dyrektor generalny Fieldwork. - Maliny są bardzo wrażliwe, więc musieliśmy opracować technologię, która może wywierać wystarczający nacisk, aby zerwać owoc bez jego uszkadzania. Jednocześnie nasze czujniki są teraz tak zaawansowane, że mogą stwierdzić, czy owoce są gotowe do zbioru.

10 000 malin więcej od człowieka

Roboty zbierają 1 kg owoców na godzinę, a firma pracuje nad zwiększeniem tego do ponad 4 kg na godzinę. Dążą również do tego, aby robot zbierał 25 000 malin dziennie, w porównaniu z 15 000 dla człowieka pracującego na ośmiogodzinnej zmianie.
Fieldwork wydzierżawił roboty firmie Summer Berry Company i ma nadzieję, że pięć robotów będzie działać do końca roku, a kolejne 40 w przyszłym roku na swojej 130-hektarowej farmie w pobliżu Odemira, gdzie maliny mogą być zbierane przez cały rok. Co tydzień otrzymuje prośby od innych rolników.

Maliny zbierane przez robota na rynku Europejskim!

Trzy czwarte malin zebranych na farmie Odemira przez roboty trafia do brytyjskich supermarketów, a reszta trafia do sprzedawców detalicznych w całej Europie. Brytyjscy rolnicy od dawna zmagają się z niedoborem sezonowych zbieraczy owoców, który został zaostrzony przez Brexit, ale inne kraje również walczą o rekrutację wystarczającej liczby pracowników do katorżniczej pracy. Istnieją doniesienia na temat złych warunków pracy i wyzysku wśród sezonowych pracowników rolnych z grup kampanii, w tym Centrum Praw Pracowniczych.

Roboty nie kradną miejsc pracy

- Niektórzy ludzie obawiają się, że kradniemy miejsca pracy, ale rolnicy nie mogą w tej chwili znaleźć wystarczającej liczby pracowników – powiedział Andres. - Deklarowanym celem jest stworzenie autonomicznych robotów, które mogą działać obok ludzkich pracowników i zapewnić wypełnienie wszelkich luk, a nie zastępować ludzi. Opłaty za usługę zbioru robotów są podobne do tego, co płacą pracownicy sezonowi – dodał Andres.

- Podczas gdy brytyjski przemysł jagodowy poczynił w ostatnich latach znaczne postępy w kierunku automatyzacji, zadania w gospodarstwach są złożone i bardzo zmienne. W związku z tym wciąż jesteśmy o wiele lat od zobaczenia automatyzacji i robotyki powszechnie przyjętej jako środek do zbiorów - Nick Marston.
- W tej chwili wciąż jesteśmy na wczesnym etapie sezonu jagodowego, ale przewidujemy pewne niedobory siły roboczej. Dlatego ważne jest, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyznało dodatkowe 10 000 wiz teraz, aby uniknąć opóźnień – dodał Marston.
Fieldwork testuje również swoje roboty do zbierania pomidorów i kalafiorów oraz do opryskiwania upraw. Można je dostosować do różnych rodzajów produktów, zmieniając algorytmy oprogramowania i narzędzia na końcu ramion żniwnych.

Źródło: The guardian
FOT: enavatoelemenst

25. maj 2024 19:37