StoryEditor

Zautomatyzowane drony mają odstraszać ptaki

10.06.2022., 12:08h

Zespół badawczy planuje, aby w przyszłości sady czy winnice obserwowane były przez kamery, które widząc np. kosy, same uruchamiały drony odstraszające ptaki.

Drony, sterowane przez system kamer miałyby za zadanie odstraszenie ptaków, następnie wrócić do „bazy” i czekać w gotowości na kolejny sygnał do działania. Wszystko bez udziału człowieka.

Zespół badawczy Washington State University opracował taki system, który szczegółowo opisują w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Computer and Electronics in Agriculture.

System został zaprojektowany tak, aby zautomatyzowane drony przez 24 godziny na dobę były w gotowości, aby odstraszać szkodniki w postaci takich ptaków jak szpaki czy wrony, które powodują straty na duże sumy pieniędzy.

- Hodowcy tak naprawdę nie mają dobrego narzędzia, na którym mogliby polegać w odstraszaniu ptaków w przystępnej cenie - powiedział Manoj Karkee, profesor nadzwyczajny na wydziale Inżynierii Systemów Biologicznych WSU - Dzięki dalszemu udoskonaleniu i partnerstwom branżowym system ten może działać – dodaje.

Zespół przeprowadził dwa oddzielne testy:

  • wykrywanie ptaków;
  • automatyczne rozmieszczanie dronów.

W ciągu kilku lat zespół Karkee opracował system kamer i algorytm, który znajdował ptaki i liczył je podczas lotu i w momencie powrotu do „bazy”.

Technologicznie system przypomina dronowe systemy dostarczania paczek. Minie kilka lat, zanim ta konkretna technologia będzie komercyjnie dostępna dla hodowców, ponieważ nadal istnieje kilka przeszkód, w tym upewnienie się, że działa na dużą skalę, jest zgodna z federalnymi przepisami dotyczącymi dronów i nadal odstrasza ptaki, nawet jeśli drony często latają i ptaki mogą się do nich przyzwyczaić.

- Ptaki są naprawdę sprytne - powiedział Karkee, który jest związany z Centrum Precyzyjnych i Zautomatyzowanych Systemów Rolniczych WSU - Często znajdują sposoby na obejście środków odstraszających. Nie chcemy systemu, który będzie działał tylko kilka miesięcy czy lat.

- Moglibyśmy sprawić, by drony wyglądały jak drapieżniki lub miały odblaskowe śmigła, które są naprawdę błyszczące. Wszystkie te wspólne działania prawdopodobnie trzymałyby ptaki z dala od winnic i pól. Badania muszą jeszcze potrwać, abyśmy mieli pewność co do ich skuteczności – mówi Karkee.

ScienceDaily
fot. envatoelements

20. lipiec 2024 21:25