StoryEditor

Prosto z sadu - zwójki. Jak, czym i kiedy zwalczać

16.05.2022., 12:04h

Prosto z sadu. Zdjęcia od naszego zaprzyjaźnionego sadownika z województwa wielkopolskiego, pokazują konieczność lustrowania sadu pod kątem zwójek! 

Maj to czas intensywnego przyrostu zielonych części roślin, ale także wzmożonej aktywności zwójek liściowych, które bardzo chętnie odżywiają się tymi młodymi tkankami. W sadach i jagodnikach występuje pospolicie aż 22 różnych gatunków zwójek. Ich nasilenie jest zależne głównie od obecności szkodnika w latach ubiegłych oraz przebiegu warunków pogodowych.

Jak przekazał nam nasz czytelnik z województwa wielkopolskiego, w jego sadzie pierwsze zwójki już się pojawiły. Nie można bagatelizować lustracji sadu i starać się ją robić systematycznie, aby jak najszybciej reagować.


fot. od czytelnika

Zwalczanie zwójek

Trudność w zwalczaniu tej grupy szkodników polega na tym, że różne gatunki występują w różnym przedziale czasowym, a dodatkowo często okres lotu samic i składania jaj są rozciągnięte do kilku tygodni, co z kolei powoduje wydłużenie czasu wylęgu larw.
Gąsienice zwójek liściowych żerują na:

  • pąkach;
  • liściach;
  • kwiatach;
  • owocach.

Wiosną ich pokarmem są oczywiście liście i młode, jeszcze nierozwinięte kwiaty, które podgryzają. W sadach powszechnie można spotkać m.in.:

  • zwójkę różóweczkę;
  • zwójkę bukóweczkę;
  • zwójkę siatkóweczkę;
  • wydłubkę oczateczkę.
Najwyższą szkodliwość wykazują gąsienice zarówno te wychodzące z jaj (zwójka różóweczka), jak i te uaktywniające się po zimowaniu (zwójka bukóweczka).Po wycofaniu ze stosowania w Unii Europejskiej środków zawierających chloropiryfos metylowy i metoksyfenozyd do dyspozycji sadowników pozostają dość dobrze sprawdzające się produkty zawierające acetamipryd. Ograniczają one szereg szkodników z różnych grup, w tym także młode i bardzo „żarłoczne” stadia larwalne zwójkowatych, ale także i dorosłe formy uskrzydlone. W uprawie jabłoni zwójki liściowe najlepiej zwalczać w okresie przed kwitnieniem (faza zielonego/różowego pąka), natomiast gruszy – po kwitnieniu. Dobrze sprawdzają się również produkty zawierające takie substancje, jak abamektyna (wykazująca działanie również na przędziorki) oraz chlorantraniliprol.
Wojciech Kukuła
fot. własne/ Wojciech Kukuła
25. maj 2024 12:57