StoryEditor

Produkcja pod kontrolą. Z wizytą w gospodarstwie szkółkarskim

30.03.2021., 11:30h

Szymon Nowakowski wraz z ojcem Andrzejem prowadzi gospodarstwo szkółkarskie o powierzchni 120 ha. Oprócz szkółki drzew owocowych są tu też matecznik podkładek wegetatywnych, sad zraźnikowy i sad pomologiczny. Jak przyznają gospodarze, zgranie wszystkich zabiegów ze zmiennymi warunkami pogodowymi na tak dużym obszarze i w tak zróżnicowanej produkcji wymaga specjalnego wsparcia. Na czym ono polega?

Gospodarstwo Andrzej i Szymon Nowakowski w Żdżarach (gm. Nowe Miasto nad Pilicą, pow. grójecki) jest firmą rodzinną zajmującą się produkcją kwalifikowanego materiału szkółkarskiego wolnego od chorób wirusowych. Obejmuje ona szkółkę drzewek owocowych – jabłoni, gruszy, wiśni; matecznik podkładek wegetatywnych, sad zraźnikowy (4 ha). Jest tu też sad pomologiczny (3 ha), w którym oceniane są nowe odmiany – własne i zagraniczne – głównie jabłoni na różnych podkładkach. Sad ten powstał na potrzeby grupy hodowlanej Aj!Apple, która zajmuje się poszukiwaniem i promowaniem nowych odmian.

To właśnie tu – w sadzie pomologicznym w Żdżarach – gospodarze zainstalowali pierwszą stację meteorologiczną iMetos, która służy im już od 10 lat. Druga stacja znajduje się w oddalonej o około 8 km szkółce w Zalesiu. – Choć stacje mają zasięg 5–10 km, zdecydowaliśmy się na drugie urządzenie, ponieważ pomiędzy obiema lokalizacjami są dość znaczące różnice. 

fot. Rodzinne gospodarstwo Andrzeja (z lewej) i Szymona Nowakowskich specjalizuje się w produkcji kwalifikowanego materiału szkółkarskiego

24. maj 2024 08:51