StoryEditor

Co można sfinansować dotacją na Rolniczy Handel Detaliczny?

Już 30 listopada rozpocznie się nabór wniosków na dofinansowanie RHD. W tym roku dofinansowanie jest wyższe o 100 tys. zł, a wśród kosztów, jakie można rozliczyć, znalazły się też środki transportu.

Pół miliona na wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój

Nabór na „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” potrwa do 29 grudnia br. Oprócz tych zajmujących się rolniczym handlem detalicznym (RHD) w tym naborze o dofinansowanie mogą ubiegać się także rolnicy, którzy zdecydują się na przetwarzanie produktów rolnych, zakładając działalność gospodarczą. Dla nich wsparcie się nie zmieniło i wynosi maksymalnie 500 tys. zł.

Dla ubezpieczonych w KRUS

Dofinansowanie w obu przypadkach wynosi 50%. Nie można wystąpić o pomoc niższą niż 10 tys. zł. Katalog kosztów, jakie można sfinansować wsparciem, jest szeroki. Poszczególne koszty podajemy w ramce. Od tego naboru o wsparcie na przetwarzanie i konserwowanie mięsa mogą starać się też rzeźnie o małej zdolności produkcyjnej położone na terenie gospodarstw, czyli tzw. rzeźnie rolnicze. Ponadto katalog działalności objętych wsparciem rozszerzono o produkcję herbat ziołowych.

Kto może ubiegać się o wsparcie do RHD?

O wsparcie do RHD może wystąpić rolnik lub jego małżonek, który podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie, czyli nie pracuje na umowę, która powoduje wyłączenie go z rolniczego ubezpieczenia społecznego. Podobnie jest w przypadku wsparcia na założenie firmy zajmującej się przetwarzaniem żywności. Tutaj do kręgu osób, które mogą wystąpić o wsparcie, zalicza się ponadto ubezpieczonego w KRUS domownika rolnika.

Za co można zdobyć punkty przy wnioskach na RHD?

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: 
Dotacje do 200 tys. zł na Rolniczy Handel Detaliczny. Na co można wydać?

Artykuł ukazał się również w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" nr 45/2021 na str. 11.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

20. czerwiec 2024 20:27