StoryEditorMateriał promocyjny

Fakty i mity o środkach ochrony roślin

10.10.2022., 08:30h

Środki ochrony roślin mają za zadanie zabezpieczać i – jak sama nazwa wskazuje - ochraniać plony przed ingerencją szkodników i bujnie rosnących chwastów. Ich stosowanie jest niezwykle popularne w branży rolnej – zwłaszcza tej masowej i uznawanej za "profesjonalną".

Pomimo ich wszechstronności na rynku - nadal spotykamy się z wieloma mitami, które szerzą niewłaściwe informacje o dostępnych produktach i technikach uprawnych. Postanowiliśmy je wszystkie zebrać i obalić – raz na zawsze!

Mit: Środki ochrony roślin są szkodliwe dla zdrowia.

Fakt: Tak duże uogólnienie jest niezwykle krzywdzące - w rzeczywistości poprawnie stosowane środki nie stanowią zagrożenia dla Twojego zdrowia. Owszem, środki ochrony są substancjami chemicznymi o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Warto jednak podkreślić, że ta chemiczność nie oznacza, że produkt jest z góry niebezpieczny – w końcu na co dzień używamy wielu substancji określanych tym mianem (np. popularne środki myjące).

Kluczem do zachowania bezpieczeństwa jest ich odpowiednie stosowanie oraz kupowanie preparatów wyłącznie od wiarygodnych, renomowanych producentów. Ci drudzy gwarantują, że środek został odpowiednio przetestowany przed dopuszczeniem do sprzedaży. Testowanie pozwala określić skuteczność zastosowanych składników, ale także ich oddziaływanie na środowisko – tj. na glebę, organizmy żywe i florę. Profesjonalne produkty dodatkowo są oceniane przez specjalistów unijnych, jak i ekspertów krajowych.

Co ważne - dotychczasowe źródła twierdzą, że współcześnie "nie da się znaleźć grupy ludzi, która nigdy nie zetknęła się z pestycydami." Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, że dana, zgłaszana dolegliwość jest wynikiem tych preparatów. Pamiętajmy, że każde schorzenie lub przypadłość składa się z wielu, innych czynników - zarówno środowiskowych, jak i genetycznych. Dlatego też jednoznacznie krytykowanie i obwinianie pestycydów jest dużym nadużyciem.

Mit: Środki ochrony używa się, aby rolnicy mieli wyższe plony, a co za tym idzie – więcej pieniędzy. Często dzieje się to za wszelką cenę, nawet kosztem zdrowia klientów i konsumentów.

Fakt: Środki ochrony roślin mają przede wszystkim ochraniać rośliny przed chorobami, grzybami i szkodnikami. Ich brak osłabia roślinę, przez co konsument nie może jej kupić, a rolnik traci swój plon i źródło dochodu.

Poznanie tej różnicy jest kluczowe - środki ochrony roślin nie tylko wpływają na wzrost roślin, ale także zapewniają im bezpieczeństwo i najwyższą jakość. Co ważne – pielęgnowane w ten sposób rośliny nie są tylko pożywieniem dla człowieka. Nie zapominajmy bowiem, że plony służą również jako pokarm dla zwierząt, które zasługują na wartościowy i zdrowy posiłek.

I na koniec – osoby, które propagują ten mit najczęściej zapominają, że brak środków ochrony roślin może przyczynić się do namnażania szkodliwych grzybów, które są źródłem niebezpiecznych toksyn. A co za tym idzie – tak uprawiane rośliny stają się zagrożeniem dla zdrowia konsumenta.

Mit: Stosowanie środków ochrony roślin nie jest regulowane prawnie.

Fakt: Środki, zaraz obok lekarstw, należą do grupy produktów monitorowanych. Ich stosowanie jest regulowane prawnie – zarówno na terenie całej Unii Europejskiej, jak i danego kraju. Oznacza to, że rolnik nie ma swobody i dowolności w stosowaniu zakupionych preparatów.

Środki ochrony poddaje się wieloletnim badaniom, podczas to których analizuje się ich wpływ na środowisko, faunę i florę. Normy badań regulowane są przez GLP i Ministerstwo Zdrowia.

Bezpieczne, sprawdzone i rekomendowane środki ochrony roślin znajdziesz na stronie " wpolu.pl ".

Mit: Wszystkie środki ochrony nie są bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Fakt: Ponownie – środki podlegają badaniom i kontrolom, podczas to których analizuje się ich wpływ na środowisko naturalne. Nie można więc z góry uznać, że wszystkie, dostępne produkty niosą ze sobą spustoszenie dla środowiska. Prawidłowo stosowane produkty są neutralne dla fauny i flory, oddziaływując wyłącznie na określony problem (np. na pojawiające się grzyby czy ślimaki). Ich skuteczność i wpływ analizują eksperci, którzy następnie dopuszczają produkt do sprzedaży.

Zanim zastosujesz wybrany preparat, zwróć uwagę na tzw. okres karencji i prewencji:

  • Okres karencji – czas, który musi minąć od ostatniego użytkowania substancji, do momentu zbioru. Przestrzeganie tego okresu jest niezbędne, aby zachować bezpieczeństwo owoców i warzyw.
  • Okres prewencji – czas, w którym to człowiek (i zwierzęta) nie powinny mieć kontaktu z miejscem/terenem, na którym zastosowano preparat.

Bibliografia

[1] Grotowska, M., Janda, K., & Jakubczyk, K. (2018). Wpływ pestycydów na zdrowie człowieka. Pomeranian Journal Life Sciences, 64(2).

21. lipiec 2024 18:44