StoryEditorMateriał promocyjny

Choroby truskawek i ich zwalczanie

13.09.2022., 13:35h
Truskawki należą do jednych z najsmaczniejszych owoców. Można też powiedzieć, że ich uprawa nie należy do najtrudniejszych, a dość łatwo i szybko rozmnażają się poprzez rozłogi. Oprócz tradycyjnej odmiany czerwonej, która owocuje wiosną można też pokusić się o truskawki o białym kolorze owoców lub też o odmiany o pokroju zwisającym, które określane są jako całoroczne. Co warto wiedzieć o uprawie tych owoców, jak je pielęgnować i w jaki sposób chronić przed chorobami?

Uprawa truskawek w praktyce 

Wybór jest tak naprawdę spory, na pewno warto więc przeznaczyć na nie miejsce w swoim ogrodzie sadząc je w odpowiednim rozstawie. Dobrym sposobem ich uprawy jest sadzenie ich w agrotkaninie, która znacznie ograniczy zarastanie truskawek chwastami. Bardzo dobrym pomysłem jest uprawa truskawek w bliskim sąsiedztwie szczypiorku, pora lub czosnku, gdyż rośliny te mogą ograniczyć występowanie na truskawkach chorób grzybowych. Najlepszym podłożem pod truskawki będzie ziemia próchnicza, żyzna, na przykład zasilana kompostem, dobrze zdrenowana i bez zastojów wody. Istotne jest też stanowisko do ich uprawy- im będzie bardziej słoneczne tym możemy liczyć na większe i smaczniejsze owoce. Truskawki są raczej odporne na szkodniki, mimo wszystko są natomiast roślinami dość podatnymi na choroby grzybowe. Pierwszym ważnym działaniem prewencyjnym jest zachowanie odstępów pomiędzy krzaczkami, a także regularne odchwaszczanie roślin. Zbyt zacienione stanowisko, na którym krzaczki długo będą pozostawały zawilgocone- również sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. 

image

Ochorna Fungicydowa w truskawkach

FOTO: Ochorna Fungicydowa w truskawkach

Najczęściej występujące choroby truskawek 

Chorobom grzybowym w szczególności sprzyja ciepło i wysoka temperatura, która jest połączona z brakiem przewiewu, wysoką wilgotnością powietrza oraz mocnymi opadami deszczu. Do najczęściej występujących chorób truskawek należy: 

  • Antraknoza- bardzo charakterystyczna choroba, która uwidocznia się poprzez okrągłe, rozlewające się czarne plamy na owocach. Z czasem zaczynają one przysychać, a na ich powierzchni wydzielają się nowe zarodki patogenów. Tak naprawdę jednak rozprzestrzenianie się grzyba sprawia, że zainfekowane mogą zostać także liście oraz kwiaty. Coletotrichum acutatum to grzyb będący typowym patogenem truskawek, który atakuje je dość często. 
  • Szara pleśń- bardzo często zaczyna się rozprzestrzeniać od martwych części rośliny zajmując zdrowe, mające owocować rośliny. W przypadku tej choroby dochodzi do infekcji patogenem Botrytis cinerea. Może on atakować całe rośliny już podczas kwitnienia obniżając znacznie plonowanie truskawek. 
  • Mączniak prawdziwy- można go rozpoznać po charakterystycznym nalocie na liściach i owocach. Ze względu na fakt, że dość dobrze zimuje on w resztkach roślin- opryski prewencyjne na mączniaka zalecane są do przeprowadzania już od wczesnej wiosny, np. z wykorzystaniem takiego środka grzybobójczego jak Scorpion 325 SC.

W jaki sposób chronić rośliny? 

Zalecane jest wykonywanie oprysków prewencyjnych już wczesną wiosną, a następnie ich ponawianie w sezonie. Jeśli dojdzie do infekcji i widzimy na krzaczkach porażone części- natychmiast je usuwamy, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie środków grzybobójczych, takich jak Scorpion 325 SC, które mają działanie układowe oraz wgłębne. Działanie wgłębne oznacza, że preparat wnika w głąb rośliny w miejscu przeprowadzania oprysku, a działanie układowe oznacza, że preparat jest następnie transportowany w głąb rośliny do wszystkich jej tkanek. Wykonując opryski w sezonie zawsze pamiętajmy o zachowaniu stosownego okresu karencji. 

 

14. czerwiec 2024 18:39