- Zbiory powinny wynieść około 300 ton, czyli znacznie więcej niż oczekiwaliśmy, ponieważ liczyliśmy na 220-250 ton. Pozwoli nam to wydłużyć jej obecność na półkach o kilka tygodni w porównaniu z poprzednimi latami – wyjaśnia Monika Kujundzic, manager ds. komunikacji w French Fruit Lovers.
Zbiory okazały się większe niż te planowane, dzięki śliwkom zebranym z młodych sadów południowo-wschodniej Francji, które w tym roku weszły do produkcji.
Jak przymrozki wpłynęły na odmianę?
Drzewa, szczególnie na tych dobrze chronionych sadach nie ucierpiały od przymrozków.
- Drzewa były w pełnym rozkwicie, gdy uderzył mróz. Jednak techniki stosowane do ochrony sadów okazały się bardzo skuteczne, a zbiory nie zostały w żaden sposób naruszone – dodaje Kujundzic.
- Każdego roku dowiadujemy się więcej o zachowaniu odmiany i idealnym momencie do rozpoczęcia zbiorów w celu uzyskania optymalnej jakości. Przy wysokich temperaturach Lovita osiągnęła swoje idealne właściwości dużo wcześniej w tym roku i została zebrana w optymalnej dojrzałości, z ładnym kalibrem, minimalnym stopniem Brixa 17, ładną soczystością i jędrnością, która pozwoli jej dobrze się trzymać – mówi Monika Kujundzic.
Nowa prezentacja odmiany
Aktualnie śliwkę Lovitę® można zakupić w nowej formie. Jest to tekturowa tacka, na której znajduję się 6 sztuk owoców w kształcie serca i czerwonym miąższu.
Prezentacja odbyła się 14 września 2022 roku na rynkach hurtowych Lyon-Corbas oraz Rungis 15 września 2022 roku.
Lovita® będzie również prezentowana na Fruit Attraction w Madrycie od 4 do 6 października.
opr. Bernat Patrycja
Źródło: polskiesadownictwo za French Fruit Lovers