StoryEditorCeny palet i transportu

Mimo spadku kosztów surowców, ceny drewnianych palet dalej na wysokim poziomie

23.11.2022., 10:30h

FEFPEB, Europejska Federacja Producentów Drewnianych Palet i Opakowań w swoim komunikacie prasowym przekazała, że mimo niższych cen surowców, inne czynniki takie jak chociażby wzrost kosztów logistyki nie pozwoli na obniżenie cen drewnianych palet, a te będą utrzymywać się na wysokim poziomie w najbliższej przyszłości.

W III kwartale 2022 roku, według niektórych indeksów branżowych, koszty surowców takich jak drewno na palety i stal, wykorzystywana do produkcji gwoździ spadły. Niestety nie ma to wpływu na końcową cenę gotowej palety, wysokie koszty energii, paliwa cały czas wpływają na coraz wyższe koszty logistyki, obróbkę cieplną i suszenie drewna.

Jak podaje raport European Road Rates Benchmark Report, który jest opracowany przez Transport Intelligence, Upply i IRU, średnia cena w Europie na kontrakty transportowe osiągnęła rekordowy poziom.

Koszt oleju napędowego to połowa ponoszonych wydatków

Wzrost o 129,7 punktów indeksowych, co przekłada się o wzrost o 5,4 punktów w stosunku do II kwartału i o 19,6 punktów względem ubiegłego roku, do analogicznego okresu.

Według raportu koszt oleju napędowego, który stanowił około 1/3 całkowitych kosztów transportu, na chwilę obecną zajmuję prawie połowę ponoszonych kosztów.

Fons Ceelaert, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Producentów Drewnianych Palet i Opakowań (FEFPEB) powiedział, jak czytamy w oficjalnym raporcie:

— Osiągnąwszy rekordowy poziom wszech czasów, koszty surowców nieco złagodniały w ostatnich miesiącach. Jednak krajowe stowarzyszenia w całej Europie informują, że utrzymujące się wysokie koszty energii, transportu i pracy nadal mają duży wpływ na ceny płacone przez producentów i warsztaty.

— Firmy zajmujące się paletami i opakowaniami w całej Europie ściśle współpracują ze swoimi klientami, ay zminimalizować wpływ tych utrzymujących się nacisków. W międzyczasie FEFPEB będzie nadal monitorować tę sytuację i informować rynek o najnowszych wydarzeniach — dodał Ceelaert.

Pod koniec września miał miejsce ostatni kongres członków FEFPEB, który miał miejsce we Florencji, we Włoszech. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim aktualnych wyzwań, z którymi musi zmierzyć się sektor. Wydarzenie, zatytułowane było „Drewniane palety i opakowania w centrum zrównoważonej gospodarki”.

 

Bernat Patrycja

opr. na podst. fefpeb.eu

14. czerwiec 2024 23:09