StoryEditorWIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Ceny jabłek w Ukrainie wzrosły, jednak przez przerwy w dostawach prądu, sadownicy rezygnują z przechowywania

16.01.2023., 08:00h
MKHMKH

Ubiegły rok dla ukraińskich sadowników być dość dobry, pod względem warunków pogodowych, które sprzyjały uzyskaniu zadowalających zbiorów, zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Cena jabłka wysokiej jakości wzrosła aż o 37%!

Analityk rynku rolnego Maria Łakejewa dla AgroTimes, stworzyła prognozy wg, których przewidywano wysokie stawki brutto na koniec sezonu. Niestety wiele gospodarstw sadowniczych w roku 2022 nie przestrzegało do końca technologii, przez co odbiło się to na jakości uprawianych jabłek.

Jakość jabłek jest bardzo niejednorodna, co zależało przede wszystkim od możliwości zakupu niezbędnych środków ochrony. Obecnie na rynku jest znaczna liczba jabłek, których nie można przeznaczyć na długie przechowywanie. Oczywiście, to wywiera znaczny wpływ a na cenę – wyjaśniła Maria Łakejewa.

Przerwy w dostawach energii, uniemożliwiają magazynowanie jabłek

Przerwy w dostawach prądu w gospodarstwach, spowodowane rosyjskimi atakami na systemy energetyczne w kraju, wpłynęły na rezygnację sadowników z dalszego przechowywania plonów, tak aby te mogły poczekać ze sprzedażą, gdy ceny wzrosną.

— We wrześniu i w październiku można było mówić o tym, że mimo wszystko producenci aktywnie składają jabłka na przechowywanie w nadziei na poprawę sytuacji cenowej w drugiej połowie sezonu. Teraz sytuacja wygląda mniej optymistycznie – zaznaczyła ekspert.

Spadek siły nabywczej 

Na cenę wpływa również znacznie niższe tempo sprzedaży jabłek w kraju w porównaniu z poprzednimi latami. Powód jest oczywisty: spadek siły nabywczej ludności i spadek ogólnej liczby głównych konsumentów jabłek w Ukrainie, czyli dzieci.

- Eksport raczej nie poprawi sytuacji cenowej. Pytanie dotyczy nie tylko skomplikowanej logistyki, ale także tego, że ukraińscy producenci otrzymali jabłka głównie niskiej jakości. Jednak większość krajów europejskich zebrała dobre zbiory własnych owoców, a zwłaszcza jabłek. W związku z tym nawet przy tej samej cenie nasze jabłka tracą na jakości – przewiduje analityk.

Czytaj także: Ukraina - w ramach dotacji podpisano zamówienia na rozwój sadownictwa na kwotę 263,9 mln hrywien

Jej zdaniem w najbliższym czasie sytuacja cenowa na rynku jabłek raczej się nie zmieni. Producenci będą przede wszystkim sprzedawać produkt, który nie nadaje się do długiego przechowywania. Jeśli w przyszłości podaż spadnie, możliwy jest niewielki wzrost popytu na jabłka. Może to przyczynić się do niestabilnego kursu walut, ponieważ na tle wzrostu cen owoców egzotycznych jabłka będą wyglądać bardziej atrakcyjnie dla ukraińskich konsumentów.

Wraz z początkiem 2023 roku wzrosła cena jabłek

Jak przywidywano, od początku 2023 roku na rynku ukraińskim nastąpił wzrost cen sprzedaży jabłek. Przede wszystkim analitycy rynku wiążą wzrost cen z wyraźną intensyfikacją działalności handlowej i zakupowej w tym segmencie. Według graczy rynkowych, jeśli przed świętami popyt na lokalne jabłko był stosunkowo niski, to dziś kupujący prawie wszystkich kategorii wykazują duże zainteresowanie zakupem tych produktów.

Jednocześnie oferta wysokiej jakości jabłek na rynku pozostaje dość ograniczona, co również przyczynia się do wzrostu cen tych produktów. Wielu sadowników oferuje obecnie do sprzedaży głównie produkty, których jakość zaczęła się pogarszać z powodu długiego przechowywania. Jednocześnie planują sprzedawać wysokiej jakości jabłko nie wcześniej niż na początku wiosny.

Warto również zauważyć, że ze względu na niestabilność waluty cena importowanego jabłka również znacznie wzrosła stanowiąc tym samym dodatkowe wsparcie dla wzrostu cen tych owoców z lokalnych gospodarstw. Tak właśnie cena jabłka wysokiej jakości wzrosła średnio o 37% w granicach 9-15 hrywien/kg, czyli 0,47-0,74 dolarów/kg.

mkh na podst. AgroTimes, EastFruit

fot. envato.elements

22. lipiec 2024 01:01