StoryEditorWiadomości ze świata

Hodowcy pracują nad stworzeniem nowych odmian wiśni. Powstaną wiśnie pozbawione pestek?

15.01.2023., 10:00h

Wkrótce wprowadzone mają zostać bezpestkowe odmiany wiśni, które cechować mają się również odpornością na choroby grzybowe.

Stefano Lugli, który jest koordynatorem naukowym przemysł owocowego Macfrut, o nowych odmianach opowiedział na portalu FreshPlaza. Zauważył też, że pierwsze wyniki badań biotechnologicznych, które prowadzone są obecnie w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, budzą duże zainteresowanie. Różne startupy, które wspierają międzynarodowe korporacje i niektóre międzynarodowe instytuty badawcze inwestują znaczne środki finansowe w hodowlę odmian wiśni.

— Dzięki nowym technologiom ulepszania genetycznego opartym na edycji genomu i cisgenezie, bezpestkowe odmiany wiśni zostaną wprowadzone w najbliższej przyszłości — powiedział Stefano Lugli.— Ponadto będzie można uprawiać odporne na pęknięcia odmiany i rośliny, które są odporne na choroby, zdolne do przystosowania się do zmian klimatu. Technologie wspomaganej ewolucji zaowocują ulepszonymi odmianami identycznymi z tradycyjnymi, ale przy niższych kosztach niż te uzyskane w konwencjonalnej hodowli, dzięki szybszym i dokładniejszym metodom hodowli.

 

na podst. FreshPlaza

Fot: envato.elements

18. czerwiec 2024 22:12