StoryEditorWIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Opóźnione zbiory jabłek w Indiach, zahamowały eksport tureckich jabłek. Planują wysyłkę do krajów Europy

23.12.2022., 13:20h

Zbiory jabłek w Indiach w roku 2022 były opóźnione, co znacząco wpłynęło na eksport towaru z Turcji. Wysyłka została wstrzymana na cały miesiąc. Czy teraz popyt na wschodnim rynku wzrośnie?

Jabłka pochodzące z Turcji cieszyły się dobrymi warunkami pogodowymi tuż przed zbiorami. Jak podaje Atiye Kirit Arhanli, który jest właścicielem tureckiego eksportera jabłek Crimson Fresh Fruits, wpłynęło to pozytywnie na jakość zebranych owoców.

Planowane wejście na rynek europejski

— Nasza firma eksportuje jabłka głównie do Indii oraz Dubaju. Obecnie nie prowadzimy eksportu ani do Europy, ani do Stanów Zjednoczonych, ale chcielibyśmy wejść również na te rynki. W tym sezonie zbiory były bardzo dobre. Doświadczyliśmy niskich temperatur, co wpłynęło pozytywnie na wybarwienie i jakość jabłek na najwyższym poziomie. To również sezon, który odznacza się plonem na bardzo dobrym poziomie, przez co spodziewamy się podwoić eksport jabłek w porównaniu do poprzedniego sezonu — mówi Atiye.

Indie w tym sezonie również mogą mówić o dobrym wolumenie jabłek, przez co eksport owoców z Turcji znacznie się opóźnił, bo aż o cały miesiąc.

Czytaj także: 100 ton mołdawskich jabłek jedzie do Indii. Szukają alternatyw na rynkach wschodnich

— Zbiory rozpoczęły się we wrześniu, a eksport rozpoczęliśmy w październiku. Spodziewamy się, że nasz sezon zakończy się w okolicach połowy czerwca. Jednak w Indiach były ogromne lokalne zbiory jabłek. Zwykle zaczęlibyśmy wysyłać owoce do Indii wraz z początkiem listopada, ale w tym roku eksport rozpoczęliśmy zaledwie dwa tygodnie temu. Oznacza to, że w nadchodzących tygodniach popyt i dostawy wzrosną. Popyt jest dla nas naprawdę dobry i nie spodziewamy się żadnych problemów ze sprzedażą wszystkich naszych jabłek — mówi Arhanli.

Czy rok 2023 będzie równie łaskawy dla tureckich jabłek?

Pogoda w czasie tegorocznych zbiorów była zdecydowanie sprzymierzeńcem. W roku 2023 może być jednak inaczej.

— Następny sezon może być nieco niepokojący. Jak wspomniano wcześniej jabłka potrzebują zimnej pogody, aby odznaczały się świetną jakością. Jak do tej pogoda to temperatury na plusie oraz brak opadów śniegu. Mamy jednak nadzieję, że pogoda pomoże nam w nadchodzących miesiącach, aby zapewnić, że nasze zbiory w przyszłym sezonie będą miały równie wysoką jakość, jaką mamy w tym roku — podsumowuje Arhanli.

 

Patrycja Bernat

Źródło: Freshplaza
Fot: Envato.elements

14. czerwiec 2024 23:27