StoryEditorWiadomości ze świata

Ze świata: W Irlandii po raz pierwszy do Tesco trafiły lokalne gruszki i jabłka

31.10.2022., 10:00h

W Irlandii do tej pory na półkach sklepowych, zakupić można było jabłka w 95% pochodzące z Chile oraz Nowej Zelandii. Jednak przez zachodzące zmiany klimatyczne i świadomość konsumentów Ci poszukują lokalnych produktów.

— Traktujemy drzewa jak dzieci. Bardzo się o nie troszczymy i chronimy przed krzywdą — mówi Kevin McCann, dyrektor handlowy McCann Orchards.

Gala z lokalnych upraw na półkach w Tesco

McCann Orchards uprawia tradycyjne irlandzkie odmiany jabłek. Są to między innymi Bramley. Lokalne uprawy takich odmian jak Gala czy Golden Delicious, a w przypadku gruszek Konferencja, mają zapełnić półki w Tesco.

image
Gdzie trafią polskie jabłka?

Mołdawskie jabłka trafią na kolejny rynek. Co z polskim eksportem?

Jak uważa Lorcan Bourke, który jest kierownikiem ds. świeżych produktów w Bord Bia, sady same w sobie pozytywnie wpływają na negatywne skutki zmian klimatycznych , przez wychwytywanie dużych ilości dwutlenku węgla.

W 2021 roku Lorcan Bourke zlecił badanie, którego celem miało być wykazanie możliwości handlowych dla lokalnych produktów. Na tamten monet problemem był termin pełnej dojrzałości owoców, które miałyby trafić do sprzedaży komercyjnej. Dlatego też rozwiązaniem okazała się współpraca z dużym odbiorcą. McCann Orchards w związku z tym, zwrócili się do Tesco.

Czytaj także: Turcja eksportuje suszone owoce do 153 krajów świata. Gdzie trafiają?

W ramach dwuletniej umowy o wartości 2,5 miliona euro między Tesco i McCanns, jesienią i zimą w Tesco będą dostępne lokalne jabłka i gruszki.

 

opr. Bernat Patrycja na pod. East-Fruit
Fot. envato.elements

 

15. czerwiec 2024 00:26